Pardubice – Chlapecký sbor Bonifantes slaví v září deset let od založení. Na to, aby patřil mezi špičková tělesa, však stačila podstatně kratší doba. To se ukázalo na soutěžích, kam začali jezdit. Kromě soutěží jezdili chlapci také po koncertech, byly roky, kdy jich odehráli i stovku za rok, teď se snaží udržet mezi třiceti a čtyřiceti koncerty. “Stovka koncertů by dokázala ty kluky doslova utahat, někdy ty přejezdy byly skutečně neúnosné, podařilo se nám odehrát i šedesát pět koncertů za tři měsíce,” řekl umělecký vedoucí souboru Jan Míšek.
V uplynulé sezoně se proto sbor vydal na dvě koncertní turné po Slovensku a Itálii. K tomu si přidali vystoupení na Smetanově Litomyšli. A po několika letech se také vrátili k soutěžím. “Byli jsme na festivalu Giuseppe Zelioliho v italském Leccu, skončili jsme druzí,” říká Míšek. Před pardubický sbor se dostal pouze univerzitní soubor ze švédské hudební fakulty. Další soutěže mají také v plánu, ne však v nejbližší době, podle Míška je na každou takovou soutěž potřeba alespoň tři měsíce klid na přípravu. Mezi další úspěchy z uplynulých let patří několik koncertních turné po zemích západní Evropy, ale také třeba USA. Chlapci mají za sebou účinkování v operních představeních Tosca nebo Lazebník sevillský, a dokonce i ve filmu Napoleon. Tambyli partnery Gérarda Depardieu a Johna Malkowiche. Producenti si je přitom sami našli. “Žádných konkurzů jsme se neúčastnili, jak do filmu, tak na operu si nás vybrala produkce,” dodal Míšek.
Na začínající sezonu připravují Bonifantes společné koncerty s pardubickou filharmonií. K tomu počítají s prvním reprezentačním plesem a vydáním výročního CD s tím nejlepším, co kdy natočili. Chystá se také vydání materiálu na způsob almanachu, tedy soubor fotografií, seznamy koncertů, ale i hráčů, kteří souborem prošli. Aby soubor mohl plnit své plány, vyhledává každý rok nové talenty. Ročně se v souboru obmění kolem třiceti zpěváků, ty je potřeba najít. Konkurzy probíhají buď přímo ve školách, nebo se žáci pozvou do sboru. “Sborový zpěv je jen pro určitou skupinu lidí, ne každý zpívá. Zájem je však stále dostatečný,” dodal Míšek. Se sto sedmdesáti zpěváky pomáhá šestičlenný tým. Od lektorů až po sbormistry. Zatímco malí zpěváci z mateřské školy jsou ještě lektorkami hýčkáni, kdo chce začít vystupovat na koncertech, čeká ho už přísnější režim. K tomu patří také pravidelná soustředění před koncertem nebo nácviky před soutěží.