Rozhovor s Janem Míškem pro web Šedesátka

b3b_resizeChlapecký a mužský sbor BONIFANTES kráčí od úspěchu k úspěchu. A protože sbor má za sebou už 15 let a ZUŠ brzy oslaví páté výročí, poprosili jsme sbormistra (a zároveň zřizovatele školy) Jana Míška o rozhovor.

Sbor Bonifantes byl založen v roce 1999, ZUŠ Bonifantes v roce 2010 – jakými proměnami sbor a nově i ZUŠ prošly?

Po 10 letech fungování sboru jsem uvažoval, jak naši práci zefektivnit. Cítil jsem, že je potřeba klukům poskytnout více než pouhé zpívání ve sboru. Chtěl jsem, aby získali hlubší hudební vzdělání. Založení základní umělecké školy bylo nejlepším možným řešením. Dnes všichni kluci navštěvují individuální hodiny sólového zpěvu, téměř všichni hrají na hudební nástroje, mají hodiny hudební nauky a intonace. O kluky se dnes stará kolem 20 zkušených pedagogů, máme profesionální management. A výsledky se dostavují.

Blíží se konec roku – co považujete za největší letošní úspěch? Kolik jste letos absolvovali koncertů a na jakých projektech jste se podíleli?

Našim letošním největším úspěchem bylo pětitýdenní koncertní turné do Kanady a USA, během kterého jsme absolvovali kolem 45 koncertů ve 22 amerických městech (mj. Toronto, London, Montréal, St. Paul, Boston, Farmington, Hartford, New York, Philadelphia, Baltimore, Washington, Chicago, Springfield, Minneapolis a další). Kluci po Severní Americe nacestovali přes 10 tisíc kilometrů. Dramaturgickým těžištěm sezony byla hudba Antonína Dvořáka, letos si připomínáme 110. výročí jeho úmrtí. Jak v Americe, tak i v ČR jsme měli řadu koncertů věnovaných právě jeho hudbě. Odhaduji, že jsme v roce 2014 uskutečnili v součtu více než 100 koncertů.

Co zajímavého chystáte pro rok 2015?

Rok 2015 se ponese ve znamení soudobé hudby. Během roku uvedeme několik velkých děl současných autorů. Nejvýznamnějším z nich je autor filmové hudby pan Jan Jirásek, který pro sbor skládá několik skladeb. Chystáme natočení a vydání CD, které bude jeho hudbě věnováno.

_T5A3671_resize

Řídit uměleckou školu, skládat, dirigovat atd. vyžaduje spoustu času a energie. V předchozím rozhovoru pro Šedesátku.cz (v roce 2010) jste zmiňoval, že Vám mnohdy musí stačit 3-4 hodiny spánku denně. Jak to vypadá dnes – s odstupem více než 4 let?

Snažím se v posledních letech více odpočívat, kvantitu práce se pokouším nahrazovat kvalitou. Mým cílem je, aby práce s kluky byla co nejintenzivnější.

Zbývá Vám nějaký „volný“ čas? Jak ho využíváte?

Volného času bohužel nemám příliš mnoho. Občas si zajdu na tenis, do bazénu nebo jen tak zaběhat, pokud mi to situace umožní, rád bych v příštím roce znovu běžel maraton. Nějaký volný čas mi zabere i další vzdělávání, jezdím do Olomouce studovat hudební vědu.

Máte za sebou spoustu koncertů. Jak se – podle Vás – liší mladé publikum „náctiletých“ a lidí o něco dříve narozených tzv. „plusáků“?

Hlavní rozdíl mezi koncerty pro „náctileté“ a „plusáky“ spočívá v dramaturgii, ve skladbě programu. Starší lidé už mají schopnost vychutnat si vážnější hudbu ve větších celcích, na koncertech pro mladé publikum je nutné často střídat žánry a styly. Mladí posluchači však mívají větší fantazii a v poslechu jsou vnímavější a komunikativnější.

Na stránkách sboru a ZUŠ Bonifantes se objevuje tzv. Morální výzva. Jak a proč vznikla a pro koho je určena?

Morální výzva je aktivitou kluků samotných. Vnímám ji tak, že chtějí světu ukázat, že nejsou pouhými zpěváky, ale že mohou společnosti nabídnout i něco navíc. Kluci si velmi zakládají na tom, že jsou gentlemany, že si vzájemně pomáhají. Touto výzvou se snaží k podobnému přístupu k životu vést i ostatní lidi.

Jak vnímáte dnešní seniory a co nového byste jim vzkázal?

Se seniory se na našich koncertech setkáváme velmi často. Pravidelně vystupujeme v domech pro seniory jak v ČR, tak i během zahraničních turné. Mám-li vzkázat něco nového, tak snad to, aby senioři nad nastupující generací nelámali hůl a nebáli se být vůči mladým lidem vnímaví. Pevně věřím, že mladá generace není tak špatná, jak se může na první pohled zdát…

(V minulém rozhovoru byl tento vzkaz: „Za nejdůležitější vzkaz považuji, aby člověk zůstal co nejdéle činnorodý. Je v podstatě jedno, čím si lidé volný čas naplní, ale důležité je, aby to byla činnost tvořivá a aktivní.“)